Cevapla 1 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
PHP nedir? tarihçesi
 • Furkan
  Admin
  Admin
  Mesajlar: 5
  Kayıt: Cum May 29, 2020 3:25 pm

  Görevi

  Onursal Madalyalar

  PHP nedir? tarihçesi

  gönderen Furkan » Çrş Haz 03, 2020 5:21 pm

  PHP Nedir?
  PHP: Hypertext Preprocessor, web uygulamaları geliştirme için tasarlanmış bir sunucu tarafı komut dosyası dilidir. İlk olarak 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulmuştur; PHP şimdi PHP Grubu tarafından geliştirilmeye devam etmektedir. PHP ilk başta personal home page yani kişisel web sayfası ismi ile ve bu amaçla oluşturuldu, daha sonra bu dil geliştirilerek hypertext preprocessor olarak ismi değiştirildi.

  PHP kodu HTML içerisine gömülü olarak çalışabilir ya da PHP içerisinde HTML kod kullanarak çalışabilmektedir. HTML web tarayıcısı tarafında yorumlanan metin dilidir, PHP ise sunucu tarafında çalışan yazılım dilidir. PHP sunucuda kurulu olan PHP yorumlayıcısı tarafından çalıştırılır, ayrıca komut satırı üzerinden de (CLI) çalıştırılabilme imkanı da bulunmaktadır.

  PHP, Zend Engine tarafından desteklenen ve PHP lisansı altında yayınlanan ücretsiz bir yazılımdır. Bir çok platformda ve web sunucusunda PHP desteği bulunmaktadır.

  PHP 2014 yılına kadar yazılı bir şartname ya da standart olmadan geliştirildi. 2014 yılından beridir resmi bir PHP özelliği oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

  Rasmus Lerdorf - PHPRasmus Lerdorf

  PHP'nin Tarihçesi
  PHP 1994 yılında Rasmus Lerdorf'un kişisel web sayfasını kurmak için hazırladığı ortak ağ geçidi arabirimi (CGI - Common Gateway Interface) programıyla başladı. Yazdığı programı web formlarıyla ve veritabanıyla iletişim kurmaya kadar genişletti ve bu uygulamaya "Personel Home Page/Forms Interpreter (PHP /FI)" adını verdi.

  PHP / FI basit, dinamik web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Hata raporlamayı hızlandırmak ve kodu iyileştirmek için, Lerdorf başlangıçta 8 Haziran 1995 tarihinde comp.infosystems.www.authoring.cgi Usenet tartışma grubundaki PHP / FI'nın "Personal Home Page Tools (PHP Tools) version 1.0" olarak yayınlandığını duyurdu. Bu sürüm zaten PHP'nin bugün sahip olduğu temel işlevselliğe sahipti. Buna Perl benzeri değişkenler, form yönetimi ve HTML yerleştirme yeteneği de dahil. Sözdizimi Perl'e benziyordu, ama daha basit, daha sınırlı ve daha az tutarlıydı. (İlk PHP sürümü - 1.0)

  PHP'nin yeni bir programlama dili olması amaçlanmadı ve organik olarak büyüdü. Lerdorf geçmişe baktığında şöyle belirtti: "Nasıl duracağımı bilmiyordum, hiçbir zaman bir programlama dili yazmak niyetinde değildim, bir programlama dilinin nasıl yazılacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu, sadece yolda bir sonraki mantıklı adımı eklemeye devam ettim.". Bir geliştirme ekibi kurulmaya başlandı ve aylarca süren çalışma ve beta testlerinden sonra resmen 1997 yılının Kasım ayında PHP / FI 2 yayınladı. (İkinci PHP Sürümü - 2.0)  Kaynakça:
  https://backlink.name/blog/php-nedir-ph ... tad%C4%B1r.
Cevapla 1 mesaj 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir